Smålands Rygg- & Idrottsklinik

Behandling av massör, massagens goda effekter

Massage har både rehabiliterande och förebyggande effekt. Massage kan användas som behandlingsform i många olika sammanhang. 

De positiva fysiska och mentala effekterna är många:

  • Gör spända muskler mjuka och elastiska 
och ökar blodcirkulationen i musklerna
  • Ökar lymfcirkulationen
  • 
Stärker immunförsvaret
  • Har en avslappnande effekt på kroppen 
och ger en djupare och lugnare andning
  • Påverkar kroppens inre organ på ett positivt sätt
  • Ger en ökad kroppskännedom
  • Motverkar ärrbildningar efter skador i muskelvävnad och andra mjukdelar
  • Har god effekt på träningsvärk och ansträngda muskler i idrottssammanhang
  • Motverkar spänningar vid smärttillstånd
  • Har en lugnande effekt på nervsystemet och motverkar stress
  • Ökar vår koncentrationsförmåga
  • Ökar kroppens allmänna välbefinnande

En massör arbetar med massage och muskeltöjningar i friskvårdande syfte men kan även behandla lindrigare besvär som uppstått pga muskelspänningar. En massör jobbar enbart med kroppens mjukdelsvävnader (hud, bindväv och muskler).

En medicinsk massageteerapeut har mer kunskap än massören i sjukdomslära, skadelära, fysiologi, muskelfunktionsdiagnostik och behärskar förutom massage och muskeltöjningar, ytterligare en eller flera massageterapeutiska metoder. En massageterapeut kan jobba direkt med behandling av specifika skador och besvär i rörelseapparaten. 

För medlemskap som massör i Kroppsterapeuternas Yrkesförbund är kravet lägst certifierad massör av Branschrådet Svensk Massage.

Ledig tid till leg.fysioterapeut Andreas Bergander imorgon kl07:30.Regionalt avtal - 250kr/besök. Gratis under 19 år och över 85år. Bokas på www.smalandsrygg.se ... Visa merVisa mindre
Visa på Facebook
Ledig tid till naprapat Patrick Nordh i Eksjö idag 13:15. Bokas enklast via www.smalandsrygg.se ... Visa merVisa mindre
Visa på Facebook
Telefonstrul. Leverantörsproblem hos Telia. För kontakt med oss mejla till info@smalandsrygg.se ... Visa merVisa mindre
Visa på Facebook
VILL DU BLI SPONSRAD AV SMÅLANDS RYGG OCH IDROTTSKLINIK? Nu har du chansen!Vi som arbetar på våra kliniker har stort intresse för att hjälpa människor med att bli friska från skador och smärtor samt att hitta sätt att öka deras prestation. På senare år har stillasittandet bland barn och unga ökat dramatiskt vilket är mycket allvarligt både på individ och gruppnivå. Vi vill därför bidra med sponsring på ett sätt så att barn och unga väljer att idrotta i högre utsträckning men också stannar kvar i idrott längre. En nyckel för att stanna kvar i idrott längre tror vi är att upprätthålla att det är kul att idrotta och en del av det är att undvika att skada sig. Vi har bestämt oss för att vi iår vill sponsra några idrottslag med skadeförebyggande utbildning både för de vuxna och barnen samt erbjuda vissa lag skadeförebyggande screening för att hitta luckor att täppa till och undvika skador. Säsongen för sommaridrott börjar snart och det är hög tid att genomföra detta. Är du ledare för ett ex fotbollslag eller spelar du själv i ett lag? Vill du ha möjlighet att ta del av sponsringen? Skicka in en ansökan till info@smalandsrygg.se Vi kommer att lotta ut bland ansökningarna vilka lag vi sponsrar iår.DELA GÄRNA INLÄGGET :) www.smalandsrygg.se ... Visa merVisa mindre
Visa på Facebook
Vår Leg.sjukgymnast Fredrik Bredberg har fått det ärofyllda uppdraget att vara svenska orienteringlandslagets fysio🇸🇪 🇸🇪 Nu är de nere i Italien och tränar. Vi är stolta på kliniken över att ha en så kompetent medarbetare bland oss🌟 ... Visa merVisa mindre
Visa på Facebook

© Copyright 2020 Smålands rygg- och idrottsklinik