Smålands Rygg- & Idrottsklinik

Ultraljudsledda injektioner

Vi har sedan några år tillbaka möjlighet att sätta ultraljudsledda kortisoninjektioner och ultraljudsledda diagnostiska bedövningsinjektioner. Injektionerna sätts av leg.sjukgymnast Fredrik Bredberg.

Innan någon form av injektion kan bli aktuell utreder vi vad du har sökt oss för och vad vi bedömer är ditt besvär. Kortison används vanligast när man ska försöka dämpa någon form av inflammation som skapar smärta. En diagnostisk bedövning kan sättas för att försöka bringa klarhet i vilken struktur det är som ger smärtan. Ibland kan det exempelvis vara väldigt svårt att avgöra om smärtan i en höft kommer ifrån ryggen eller en bäckenled. Då kan en bedövningsinjektion sättas i bäckenleden. Försvinner smärtan, så vet vi att det den mest troligt kom ifrån bäckenleden och vi fokuserar fortsatta åtgärder till att få bäckenleden bra.

Att injektionerna sätts ultraljudsledda innebär att vi sätter injektionen i den vävnaden vi ska behandla samtidigt som vi ultraljudar vävnaden. På det sättet ökar chansen dramatiskt att injektionsmedlet hamnar där det är tänkt. Ultraljudsledda injektioner är en säkrare metod än injektioner som sätts på frihand.

Nytt år och vi är på plats för att hjälpa dig med dina besvär! Välkommen att söka vår hjälp🙌👊 ... Visa merVisa mindre
Visa på Facebook
Ledig tid till naprapat Patrick idag måndag klockan 10:00. Www.smalandsrygg.se ... Visa merVisa mindre
Visa på Facebook
Vi har öppet alla mellandagarna! Har du ont eller känner dig julstel? Www.smalandsrygg.se ... Visa merVisa mindre
Visa på Facebook
Häromveckan var Andreas, Fredrik och Patrick på 40-årsjubileum för Idrottsmedicin Högland som är en delförening i Svensk förening för fysisk aktivitet och idrottsmedicin🩼⚽️🏈🥅Vår kollega Andreas sitter med som ordförande i delföreningens styrelse och Fredrik fick tillsammans med andra idrottsmedicinare berätta om hur det är att arbeta ute på ”fältet” och dela med sig av sina erfarenheter genom åren👨‍💼👩‍💼🤕✅Utöver detta bjöd även kvällen på presentationer kring den idrottsmedicinska forskning som bedrivs på höglandet samt att grundarna fick berätta om hur föreningen kom till och verkat genom åren. En mycket trevlig och givande kväll!🙌🙌🌟 ... Visa merVisa mindre
Visa på Facebook

© Copyright 2020 Smålands rygg- och idrottsklinik